Updated on Sep 21, 2018 19:22:10

 

 

Manikantha Raj and Srabani best Railways athletes

Web Admin

Web Admin

5 Dariya News

Chandigarh , 07 Aug 2015

Manikantha Raj of South Central Railway and Srabani Anand of East Coast Railway were declared the best athletes among men and women, respectively in the 81st Railways Athletic Championship at the newly laid track of Sports Authority of India in Bhopal today. Both athletes were give a cash award of Rs 10,000 each.Western Railway bagged the best overall performance of All Units Kaul Gold Cup while the second best overall performance of All Units Western Railway Cup runners title went to Central Railway.

Western Railway lifted  the men's team championship by logging 123 points while Southern Railway were runners-up with 107 points. The third position went to Northern Railway with 51 points.Central Railway emerged winners for the women's team trophy by securing 116 points. Western Railway finished runners-up with 112 points while Southern Railway bagged third place with 62 points.

Results: Men: 10000m: 1. Soji Methew (WR) 31:06.41; 2. Santosh Kumar (WR) 31:06.57; 3. Sompal Poonia (NWR) 31:18.01. Javelin Throw: 1. Ravinder Singh (DMW Patiala) 68.24m; 2. Krishna Nand Tripathi (NCR) 67.03m; 3. Gaurav Nehra (WR) 66.63m. Pole Vault: 1. K.P. Bimin (SR) 5.10m; 2. J. Preeth (WR) 4.90m; 3. Balakrishnan (SWR) 4.80m. Long Jump: 1. Premkumar .K (ICF) 7.91m; 2. Shamsheer S.E (WR) 7.50m; 3. Vigneshwar (SR) 7.46m. 200m: 1. Manikanda Arumugam (SR) 21.40; 2. Manikantha Raj (SCR) 21.84; 3. Arunjith (SR) 22.02. 3000m Steeplechase: 1. Sachin Patil (CR) 13.83; 2. Nagraj K (CR) 9:19.79; 3. Yogendra Kumar (WR) 9:20.66. 4x400m Relay: 1 Southern Railway (Raneesh VV, Sajeesh Joseph, Thangarasu, Bibin Methew) 3:17.62; 2. Western Railway (Avin Thomas, Deependra Yadav, Pinto MethewA, Jithin Paul) 3:20.72; 3. Nnrthern Railway (Neeraj Panwar, Karamjeet Singh, Lalit Mathur, Arjun Khokhar) 3:20.99.

Women: Shot Put: 1. Manpreet Kaur (DMW Patiala) 17.15m; 2. Saraswathi (SR)13.76m; 3. Pinki Dev (ER) 13.36m. 10000m: 1 L.Suriya (SR) 34:14.23; 2. Swati Gadwe (CR) 35:58.52; 3. Kiran Sahdev (WR) 37:11.14. Triple Jump: 1. Prajusha M.A. (SWR) 13.07m; 2. Neena V. (WR) 12.92m; 3. Amitha Baby (CR) 12.80m. 200m: 1 Srabani Nanda (ECR) 24.03; 2. Dutee Chand (CR) 24.58; 3. Asha Roy (ER) 24.78. 3000m Steeplechase: 1. Parul Chaudhary (WR) 10:51.40; 2. Manisha Salunke (CR) 11:02.98; 3. Monica Raut (SER) 11:03.55. 4x400m Relay: 1 Central Railway (Ammu K., Niksy Joseph, Sushma Devi, Dutee Chand) 3:47.76; 2. Eastern Railway (Sunanda Sarkar, Jhuma Khatun, Asha Roy, Priyanklka Mondal) 3:53.09; 3. Western Railway ( (Josini, Jyoti Rani, Sinsha K, Priyanka Panwar) 3:55.27.

Best Athlete {Men} Marshal Tito Gold Cup Rs. 10,000/- Winner Manikantha Raj {SCR}.

Best Athlete {Women} Rs. 10,000/- Winner Srabani Nand {ECOR}.

Team Championship {Women} Mahalaxmi Cup Runners WESTERN RAILWAY

Team Championship {women} R.S.Kripa Narain Memorial Cup Winners Central Railway.

Team Championship {Men} N.W.R. Cup Runners Southern Railway.

Team Championship {men} Saudi Arabia Cup Winners Western Railway.

2nd Best Overall performance of Minor Unit I.C.F.Cup Runner DLW.

Best Overall performance of Minor Unit Varanasi Cup Winner ICF.

2nd Best Overall performance of All Units Western Railway Cup Runners Central Railway.

Best Overall performance of All Units Kaul Gold Cup Winners Western Railway.

 

Tags: SPORTS NEWS

 

 

related news

 

 

Photo Gallery

 

 

Video Gallery